Tennis has to become everything to you
if you're going to make it
                        to the top.
                                   You have to live it.
Monica Seles
+7 (495) 212-16-61

Job Vacancies

read more...

Academy's Student of the month

read more...

Live video from the courts

read more...

Our youtube channel

read more...

Students of Alexander Ostrovsky Academy - 2010 year of birth
<< Back

IMG_3236.jpg

Ksenia Ruchkina - 2010 year of birth

Coach: Alexander Shatakishvili

Fitness coach: Yana Demkina

Track record

Winner TE1 Pirogovskiy Winter Cup 2022 U12 (singles), TC "Pirogovskiy" (Mytishchi) January 2022

Winner TE1 Pirogovskiy Winter Cup 2022 U12 (doubles), TC "Pirogovskiy" (Mytishchi) January 2022

Winner TE1 SOUL CUP U12 (doubles), Istanbul (Turkey) November 2021

Winner TE2 ATIK CUMHURIYET CUP U12 (singles), Antalya (Turkey) November 2021

Runner-Up RTT "Championship of Donskoy - October" U14 (singles), Donskoy, Tula region October 2021

Runner-Up RTT "Championship of Donskoy - October" U14 (doubles), Donskoy, Tula region October 2021

Runner-Up of the Finals G12 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD with the Russian national team, Ajaccio (France) August 2021

Winner RTT "All-Russian competition" Tournament in memory of V.I. Solontsova "(qualification of athletes not lower than the category specified in the regulation)" U14 (mixed doubles), Dmitrov (Moscow region) July 2021

3rd place RTT "Championship of Russia" (qualification of athletes not lower than the category specified in the regulation) U12 (singles), Kazan May 2021

Winner RTT "Championship of Russia" (qualification of athletes not lower than the category specified in the regulation) U12 (doubles), Kazan May 2021

Runner-Up TE1 23 APRIL CUP U12 (singles), Antalya (Turkey) April 2021

Winner TE1 23 APRIL CUP U12 (doubles), Antalya (Turkey) April 2021

Winner TE1 ONE SGM Samovar Cup 2021 U12 (doubles), Alexander Ostrovsky Academy in Tula March 2021

Winner TE1 Spring Cup 2021 U12 (doubles), Moscow March 2021

Winner RTT "Championship of the urban district of Istra" U14 (singles), Moscow region March 2021

Runner-Up RTT "Championship of the Istra urban district" U14 (singles), Moscow region February 2021

Winner TE2 Pirogovskiy Winter Cup 2021 U12 (doubles), TC "Pirogovskiy" (Moscow region) January 2021

Runner-up RTT "Championship of Donskoy - November, Donskoy" U12 (doubles), Tula region December 2020

3rd place RTT "Championship of Donskoy - September" U12 (singles), Tula region September 2020

Winner in the team "Khimki" RTT "Championship of the Moscow region (team) U12, Balashikha September 2020

Runner-Up RTT "Academy Cup" Vikcourt-Crimea" U12 (mixed doubles), Evpatoria (Crimea) August 2020

Winner RTT "Championship of TC "PRO CLUB" U12 (singles), Moscow August 2020

3rd place RTT "Tennis Park" - February for HEAD prizes U12 (singles), Moscow February 2020

Winner RTT "ITC by WeGum Club New Year Championship" U12 (singles), Mytishchi January 2020

Winner RTT "Championship of the TC "PRO CLUB" in the category of 9-10 years, Moscow December 2019

Runner-Up RTT "Cup of the Moscow Academy of Tennis "- 5 in the category of 9-10 years, Moscow October 2019

Winner RTT Championship of the Sokolinaya Gora Defense League - “Wings of the Soviets - 6” in the category of 9-10 years, Moscow, August 2019

Winner RTT VI B Championship of the Sokolinaya Gora Defense University - “Wings of the Soviets - 5” in the category of 9-10 years, Moscow, August 2019

Winner RTT “July in Novogorsk-2” in the category of 9-10 years, Khimki July 2019

Runner-Up RTT "Sportmaster Cup", stage 1, the Championship p. Mosrentgen - May in the category of 9-10 years, Mosrentgen May 2019

Winner RTT TVD “April in Novogorsk 2” in the 9-10 year category, Khimki April 2019

Winner RTT Championship of the Sheremetyevsky Tennis Club in the category of 9-10 years, Dolgoprudny March 2019

Winner RTTTVD is “March in Novogorsk 2” in the category of 9-10 years, Khimki March 2019

Winner RTT Tennis Park - February for HEAD prizes in the category of 9-10 years, Moscow February 2019

авангард-pin.png

Ksenia in social networks:

site2.jpg

Nicole Maksimenko - 2010 year of birth

Coach: Alexander Spirin

Track record

Runner-Up RTT "Championship of Donskoy - December" U12 (singles), Donskoy, Tula region December 2021

Winner RTT "All-Russian competition" Cup of the Urals and Siberia "(qualification of athletes not lower than the category specified in the position) U12 (singles), Khanty-Mansiysk December 2021

Winner RTT "All-Russian competition" Cup of the Urals and Siberia "(qualification of athletes not lower than the category specified in the position) U12 (mixed doubles), Khanty-Mansiysk December 2021

Winner RTT "PRO CLUB Championship for DUNLOP prizes" U12 (singles), Moscow November 2021

Winner RTT "PRO CLUB Championship for GAMMA prizes" U12 (singles), Moscow October 2021

Winner of RTT "PRO CLUB Championship for GAMMA prizes" U12 (singles), Moscow October 2021

Winner RTT "Championship PRO CLUB" U12 (singles), Moscow September 2021

Winner RTT "PRO CLUB Championship for GAMMA prizes" U12 (singles), Moscow August 2021

Winner RTT "Championship of the Siberian Federal District (qualification of athletes not lower than II grade)" U12 (singles), Novokuznetsk February 2021

3rd place RTT "Championship of the Siberian Federal District (qualification of athletes not lower than II grade)" U12 (mixed doubles), Novokuznetsk February 2021

Runner-Up RTT "Championship "PRO CLUB" for the prizes of GAMMA" U12 (singles), Moscow November 2020

Runner-Up RTT "Championship" PRO CLUB" U12 (singles), Zelenograd September 2020

Winner in the team "Khimki" RTT "Championship of the Moscow region (team) U12, Balashikha September 2020

Runner-Up RTT "Championship of TC "Pro Club" U12 (singles), Moscow July 2020

Runner-Up RTT "Championship of the Pskov Region" U12 (doubles), Pskov February 2020

Winner RTT VI B Tennis Park - January for HEAD prizes in the category of 9-10 years, Moscow January 2020

Winner RTT Tournament for the prizes of the tennis center "RIAT" in the category of 9-10 years, Ivanovo December 2019

Runner-Up RTT "Championship of TC "PRO CLUB" for GAMMA prizes in the category of 9-10 years, Moscow November 2019

Winner RTT "Tournament for prizes of the Privoz company in the category of 9-10 years, Tula November 2019

3rd place RTT "Cup" of the Moscow Academy of Tennis "-7 in the category of 9-10 years, Moscow October 2019

Winner RTT "Championship of TC "PRO CLUB" in the category of 9-10 years, Moscow October 2019

3rd place RTT "Cup of the Moscow Academy of Tennis "- 5 in the category of 9-10 years, Moscow October 2019

Runner-Up RTT "Championship of TC "Sheremetevsky" in the category of 9-10 years, August 2019

Winner RTT "Championship TC" Sheremetyevsky" in the category of 9-10 years July 2019

3rd place RTT "Championship TC" Sheremetyevsky" in the category of 9-10 years, June 2019

Winner RTT "Moscow Tennis Academy Championship" in the category of 9-10 years, Moscow, June 2019

Winner RTT "Moscow Tennis Academy Championship" in the category of 9-10 years, Moscow, May 2019

3rd place RTT "Tennis Family TC Championship and Championship, dedicated to Victory Day for GAMMA prizes in the category of 9-10 years, Isakovo village (Moscow region), May 2019

Runner-Up RTT "Championship of the Sheremetyevsky Tennis Club" in the category of 9-10 years, Dolgoprudny, April 2019

Runner-Up RTT IV B "Championship of Odintsovo MP for the prizes of the TC "GRAND TENNIS" in the category in the category of 9-10 years, Odintsovo, March 2019

Winner RTT Weekend Tournament "Grand Tennis Cup" in the category of 9-10 years, Odintsovo, February 2019

Winner RTT Weekend Tournament "Grand Tennis Cup" in the category of 9-10 years, Odintsovo, January 2019

Runner-Up RTT Weekend Tournament "Grand Tennis Cup" in the category of 9-10 years, Odintsovo, January 2019

авангард-pin.png

Nikol in social networks:

site.jpg

Marusya Markevich born in 2010

Coach: Alexander Maltsev/Vladislav Skvortsov

Track record

Runner-Up RTT "Championship of the Tver region" U12 (mixed doubles), Tver June 2021

Winner RTT "TVD -" For the prizes of the Istra Tennis School" in the category of 9-10 years December 2020

Runner-Up RTT "TVD -" Autumn Cup of SK Rumyantsevo 10S in the category of 9-10 years, Tver November 2020

Runner-Up RTT "Autumn Championship of Valencia in Ramenskoye" in the category of 9-10 years, Ramenskoye, Moscow September 2020

Winner TVD RTT - Championship of Youth Sports School-4 round in the category of 9-10 years old, Ryazan September 2020

Winner RTT "TVD - For the prizes of the TC" Pirogovsky" in the category of 9-10 years, Pirogovo village August 2020

Runner-up RTT Tournament in Zelenograd (unofficial tournament) in the category of 9-10 years, Zelenograd (Moscow) July 2020

 

Marusya in social networks:

site2.jpg

Kirill Govorukhin 2010 year of birth.

Coach: Tatiana Zhukovskaya

Track record

Participant of tournaments on the program "10s"

Kirill in social networks:

site.jpg

Evelina Ivanchenko 2010 year of birth.

Coach: Oksana Kuzmina/Olga Kuzmina

Track record

Participant of tournaments on the program "10s"

Evelina in social networks:

site1.jpg

Ilya Mironov 2010 year of birth.

Coach: Evgeny Morozov

Track record

Participant of tournaments on the program "10s"

Ilya in social networks:

site.jpg

Kira Nedra 2010 year of birth.

Coach: Oksana Kuzmina/Olga Kuzmina

Track record

Participant of tournaments on the program "10s"

Kira in social networks:

sss.jpg

Alexandra Ostrovskaya 2010 year of birth.

Coach: Sergey Larionov

Track record

Participant of tournaments on the program "10s"

Alexandra in social networks:

site.jpg

Olga Savelyeva 2008 year of birth.

Coach: Evgeny Morozov

Track record

Participant of tournaments on the program "10s"

Olga in social networks:

site5.jpg

Luka Sklyarov 2010 year of birth.

Evgeny Morozov

Track record

Participant of tournaments on the program "10s"

Luka in social networks: